FolkForum 2022

Lördag den 12 november anordnas Folkforum 2022 - i form av två programpunkter under Folkmusiknatta i Falun.

FolkForum är Folk Yous årliga nätverksträff för våra medlemmar. Alla våra medlemmar och andra folkkultur-intresserade i åldern 6-25 år är välkomna att besöka våra programpunkter under lördagen. Är du inte medlem i Folk You ännu kan du enkelt bli det i dörren till den programpunkt du vill delta på.

Passa på att komma och babbla lite med oss, knyta kontakter med engagerade från andra medlemsföreningar samt få lite kultur innanför västen.

Folkmusiknatta och FolkForum 2022 äger rum på Kulturhuset Tio14 i Falun.

Programpunkter FolkForum 2022

LÖRDAG 12 NOVEMBER

10:30-12:00
FolkForumFrukost med Folk You och frukostföreläsning av Lotta Andersson; ”Arrangera och hitta pengar till kulturprojekt”.
Lokal: Clubscenen.
Mer info längst ner på sidan.

13:30-15:30
Musikworkshop med Spöket i Köket. Lokal: Jungfrun.
Mer info längst ner på sidan.

16:00-17:30
Låtkurs Jerker Hans-Ers och Albin Broberg. Lokal: Falurummet.
Mer info längst ner på sidan.

Fredag-söndag har Folkmusiknatta ett fullspäckat program som ni självklart också kan gå på. Kolla in hela deras program här! 

Anmäl dig såhär

För dig som redan är medlem i Folk You:
Två från varje medlemsförening kan föranmäla sig till FolkForum 2022 och får då betald resa till/från Falun, boende under Folkmusiknatta samt inträde fredag och lördag. För att göra detta tar ni i din medlemsförening beslut om vilka som får åka, anmäler er sedan och deltar på alla tre programpunkter för FolkForum 2022 under Folkmusiknatta. Fler från er förening är självklart också välkomna att delta, men vi kan tyvärr inte erbjuda resa och boende till fler än två per förening. Obs, ni behöver inte vara under 26 år för att delta om ni redan är medlemmar i Folk You. Observera att programpunkterna är öppna för ej föranmälda besökare i mån av plats, och kan komma att bli fullsatta, så kom i tid! 
Föranmäl dig här! Läs igenom informationen i anmälan ordentligt medan du fyller i.
Anmälan är öppen till torsdag 3e november.

För dig som vill vara med men inte är medlem i Folk You:
Är du mellan 6-25 år (upp till dagen du fyller 26 år) är du välkommen att delta på FolkForums programpunkter även om du inte är medlem sedan tidigare. När du kommer till frukosten eller workshopen kan du nämligen enkelt bli medlem i vår medlemsförening Folk You Folket på plats. Det är helt gratis. Programpunkterna är dock öppna i mån av plats, och kan komma att bli fullsatta, så kom i tid! 
Är du över 26 år men skulle ändå vilja delta? Maila info@folkyou.se så ska vi se vad vi kan göra! Välkommen!

——–
FolkForum 2022 arrangeras av Folk You i samarbete med Kulturens BildningsverksamhetUngtFolk och Folkmusiknatta 2022.

”Arrangera och hitta pengar till kulturprojekt” med Lotta Andersson

En föreläsning med Lotta Andersson, folkmusiker i bandet Kongero och kulturprojektledare, som handlar om att arrangera och hitta olika former av finansiering till kulturprojekt. Att söka projektbidrag, stipendier, kanske använda sig av crowdfunding och leta rätt på andra ekonomiska medel till kultur kan vara klurigt för den oinsatte. Vi reder ur i röran, får exempel på bidragsgivare inom kulturområdet och kikar på de bästa knepen för att skriva en bra ansökan.
Lokal: Klubbscenen, Kulturhuset Tio14.

Den här programpunkten arrangeras i samarbete med Kulturens Bildningsverksamhet.

Programpunkterna är öppna för ej föranmälda besökare i mån av plats, och kan komma att bli fullsatta, så kom i tid! 

Musikworkshop med Spöket i Köket

Ta med ditt eget instrument och häng med på workshop med bandet Spöket i Köket. Spöket i Köket har utmärkt sig som en ny urkraft på folkmusikscenen i Norden. Ett svenskt/danskt folkfusion-storband med sällan skådad partypotential som hanterar lika väl skira visor och polskor som käftsmälliga reels och schottisar.
Rekommenderad ålder: Workshopen har ganska högt arbetstempo och vi rekommenderar en deltagarålder från 13 år.
Kursuppspel: deltagarna i workshopen får inleda Spöket i Kökets konsert tillsammans med bandet på kvällen under Folkmusiknattas konsertprogram.
Lokal: Jungfrun, Kulturhuset Tio14

Den här programpunkten arrangeras i samarbete med UngtFolk.

Programpunkterna är öppna för ej föranmälda besökare i mån av plats, och kan komma att bli fullsatta, så kom i tid! 

Låtkurs med Jerker Hans-Ers och Albin Broberg

Jerker Hans-Ers och Albin Broberg från bl.a AXVY, Northern Resonance, Lekarerätten, mfl bjuder i sammarbete med Folk You in till låtkurs. Där får deltagarna under 1,5 timme arbeta med melodier och arrangemang ur Jerker och Albins repertoar. Alla instrument är välkomna!

Rekommenderad ålder: Låtkursen har ganska högt arbetstempo och vi rekommenderar en deltagarålder från 13 år.
Kursuppspel: deltagarna i workshopen får inleda konserten tillsammans med Albin och Jerker på kvällen under Folkmusiknattas konsertprogram.
Lokal: Falurummet, Kulturhuset Tio14.

Den här programpunkten arrangeras i samarbete med Kulturens Bildningsverksamhet.

Programpunkterna är öppna för ej föranmälda besökare i mån av plats, och kan komma att bli fullsatta, så kom i tid! 

Translate